Bezpieczeństwo jako kluczowe wyzwanie w robotyce

23 października, 2023
system mocowania ramion robotycznych

Ludzkie zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – jest kluczowym elementem w każdym obszarze technologii. Również w automatyzacji i robotyce bezpieczeństwo pracowników znajduje się na pierwszym planie. Znaczący postęp technologiczny i rosnące zastosowanie inteligentnych maszyn wymuszają na konstruktorach oraz projektantach szczególne zainteresowanie tą kwestią. Jak należy do niej podejść? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Podstawy bezpieczeństwa w robotyce

Na wstępie warto podkreślić, że najważniejszym aspektem bezpieczeństwa w robotyce jest ochrona pracowników oraz ich otoczenia. Jakiekolwiek naruszenie tego założenia może się wiązać z konsekwencjami zarówno prawnymi, jak i etycznymi. Należy mieć bowiem świadomość, że automatyzacja procesów produkcyjnych pomimo niezaprzeczalnych korzyści wydajnościowych stwarza też nowe, potencjalne zagrożenia. Jakie?

Choćby cyberprzestępczość. Otóż urządzenia są równie podatne na ataki, jak każdy inny system informatyczny. Hakerzy mogą bezprawnie przejąć kontrolę nad maszyną i wykorzystać ją do destrukcyjnych celów, niezgodnych z wolą pracowników. Również nieprawidłowości w oprogramowaniu stosowanym w automatyzacji i robotyce bywają katastrofalne w skutkach, sprawiając, że robot zaczyna działać nieprzewidywalnie i szkodzi bezpieczeństwu. Trudno wyobrazić sobie konsekwencje błędu inteligentnej maszyny wspomagającej operację ratującą życie z powodu niedopatrzenia programisty.

Dlatego wszystkie systemy, które wykorzystuje automatyzacja i robotyka, muszą być projektowane z uwzględnieniem potencjalnego ryzyka. To oznacza konieczność umiejętnego projektowania, wprowadzania odpowiednich środków zapewniających bezpieczeństwo pracownikom i otoczeniu, a także regularną kontrolę i konserwację urządzeń.

Ocena ryzyka w robotyce i automatyzacji

Ocena ryzyka pozwala na zidentyfikowanie potencjalnych niebezpieczeństw oraz zaplanowanie czynności i mechanizmów zmierzających do ich zminimalizowania. Ten proces powinien poprzedzać etap projektowania i wdrażania systemów w robotyce i automatyzacji.

W kontekście analizy ryzyka niezwykle istotne jest uwzględnienie zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z samym funkcjonowaniem maszyny i sposobem jej użytkowania przez pracowników. Mechanizacja pracy rodzi szereg możliwości powstania awarii sprzętowych, błędów programistycznych czy ryzyka wynikających z interakcji między człowiekiem a maszyną, a zadaniem konstruktorów i programistów jest zapobieganie mu.

Jak minimalizować ryzyko w robotyce i automatyzacji?

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w robotyce wymaga podjęcia skomplikowanych działań na wielu płaszczyznach. Szczególną rolę odgrywa tutaj sposób edukacji pracowników, który umożliwia prawidłowe obsługiwanie maszyn oraz zrozumienie potencjalnych zagrożeń.

Tak samo ważne jest zastosowanie zaawansowanych systemów awaryjnych i zabezpieczeń oraz wykonywanie regularnych przeglądów technicznych. Systematyczne serwisy są niezbędne w każdej firmie korzystającej z technologii automatyzacji i robotyki. Choć wszystko to może się wydawać dużym wyzwaniem, stanowi jednocześnie możliwość podniesienia standardów bezpieczeństwa pracowników. Jego najwyższy poziom da się osiągnąć poprzez zastosowanie profesjonalnych rozwiązań technologicznych. Skontaktuj się z nami i zamów najlepsze roboty przemysłowe do swojej firmy!

Autor

Izabela Patro
To ja jestem odpowiedzialna za wszystko, co tu się dzieje, piszę treści, dodaję zdjęcia oraz grafiki a wszystko po to, aby nasz przekaz był przystępny użyteczny i przyjemny dla naszego odbiorcy. Skontaktuj się ze mną jeżeli potrzebujesz więcej materiałów informacyjnych; zostawiam dane kontaktowe do siebie: tel.: +48 887 056 800, mail: ipatro@hitmark.pl