Skuteczna i bezpieczna interakcja między robotami a ludźmi

11 października, 2023
pracownik programujący ramię robota przemysłowego w ramach procesu depaletyzacji

Robotyzacja to słowo będące w ostatnich latach niemal synonimem postępu. W miarę rozwoju technologii rośnie również nasza zależność od maszyn, z którymi człowiek w coraz większym stopniu podejmuje współpracę. Jak bardzo taka interakcja z robotami wpływa na naszą codzienność i przyszłość? Jak głęboko powinna sięgać i na czym w istocie polega? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o automatyzacji we współczesnym świecie.

Rola robotów w automatyzacji

Aby stwierdzić, jak powinna efektywnie przebiegać współpraca człowieka z robotem, należy najpierw zrozumieć, jaką rolę takie maszyny odgrywają w procesie produkcji i automatyzacji. Otóż z dnia na dzień coraz częściej są one wykorzystywane do wykonywania najróżniejszych zadań – od prostych czynności, takich jak sprzątanie, po te znacznie bardziej skomplikowane, np. przeprowadzanie operacji medycznych. W efekcie stajemy się zależni od urządzeń i interakcji z nimi, co stanowi dla ludzkości nowe wyzwanie.

Co oznacza rola robotów w automatyzacji? Otóż są one elementem większych systemów, w których nadrzędną, zarządzającą rolę odgrywa człowiek. Rola, jaką te maszyny odgrywają w procesach np. przemysłowych, jest wielowymiarowa, ale zawsze sprowadza się do realizacji zadań wyznaczonych przez ludzi. Współpraca i interakcja są w tym przypadku obustronne, przy czym decydujące pozostają wytyczne programistów i użytkowników.

Co oczywiste, najbardziej na wyobraźnię oddziału humanoidalne maszyny, jednak poza robotami sprzątającymi czy chirurgicznymi cudami techniki, które z precyzją godną najlepszego lekarza przeprowadzają operacje, istnieją też inne inteligentne urządzenia. Odpowiadają one m.in. za analizę gigantycznych ilości danych, pomagają w diagnozowaniu chorób czy prognozują zmiany klimatyczne. Współpraca i interakcja człowieka z robotem polega również na wysyłaniu maszyn tam, gdzie ludzka stopa stanąć nie może – w głębiny oceanu czy w kosmos. Automatyzacja jest tu równie ważna, bo pozwala urządzeniom na zaadaptowanie się do zmiennych warunków.

Pytania o interakcje pomiędzy człowiekiem a robotem

Jak dalece może posunąć się współpraca człowieka z maszyną? Czy taka interakcja może prowadzić do jakichkolwiek potencjalnych niebezpieczeństw? Czy może powinniśmy zupełnie zrezygnować z takiej współpracy, uznając, że roboty i współpraca z nimi są dla nas zagrożeniem?

Nie da się ukryć, że stają się one coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a jednocześnie rośnie ich zdolność do kontaktu z ludźmi. Procesy automatyzacji z udziałem nowoczesnych, inteligentnych urządzeń mogą budzić pewne obawy związane z bezpieczeństwem, szczególnie gdy zadania te są na tyle skomplikowane, że to maszyna musi podejmować decyzje.

Nie zmienia to faktu, że na obecnym etapie rozwoju technologii roboty są (jeszcze?) zależne od człowieka, który w razie potrzeby może po prostu odłączyć je od zasilania. Ludzkie cechy takie jak emocje, intuicja czy zdolność do nawiązywania relacji, czyli obszary wolne od automatyzacji, są dzisiaj dla maszyn nieosiągalne. Jak będzie w przyszłości? Czas pokaże.

Autor

Izabela Patro
Tak to ja jestem odpowiedzialna za to co tu się dzieje. Piszę treści, opracowuję grafiki i zdjęcia. Wszystko po to, aby nasz przekaz był użyteczny, przystępny i przyjemny dla odbiorcy. Jeśli chcesz to skontaktuj się ze mną po dodatkowe materiały. Zostawiam swoje dane kontaktowe, śmiało! +48 887 056 800, ipatro@hitmark.pl