Jak działamy?

Istniejemy na polskim rynku rozwiązań dla przemysłu od 2005 roku. Nasza historia rozpoczęła się od współpracy z japońskim koncernem Hitachi. Jako wyłączny dystrybutor drukarek dla przemysłu w technologii Continuous Ink Jet i autoryzowany serwis drukarek jesteśmy liderem na polskim rynku produkcyjnym. W kolejnych latach rozszerzyliśmy swoją ofertę produktową o drukarki wysokiej rozdzielczości HRP marki Tiflex jak również do naszego portfolio dołączyły roboty przemysłowe Fanuc. To sprawiło, że nasza oferta stała się bardziej rozbudowana i kompleksowa. Jesteśmy wyspecjalizowani w dostarczaniu optymalnych rozwiązań dla przemysłu w zakresie pick&place, paletyzacji, depaletyzacji oraz miksowania. Dostarczamy maszyny znakowania i pakowania, zapewniamy serwis urządzeń, systemy wizyjne i narzędzia do monitorowania produkcji.
Zobacz więcej
01

Badanie potrzeb, wizyta i ocena zakresu działań

Badanie potrzeb jest niezbędne do określenia oczekiwań i kryteriów jakimi kieruje się klient podczas wyboru partnera biznesowego. Ponieważ zależy nam na dostarczeniu optymalnego rozwiązania przedstawienie oferty zawsze poprzedza ten etap. Daje możliwość ustalenia detali procesu, zbadania specyfiki pracy, zebrania niezbędnych parametrów technicznych oraz wydajności. Zwracamy szczególną uwagę na obszary, które można polepszyć i oferujemy w tym zakresie znaczący wzrost zadowolenia gwarantując najwyższą jakość produktów i usług. Wierzymy, że spotkanie ma moc! Dlatego odwiedzamy klientów w ich fabrykach głównie w celu zapoznania się, zbudowania relacji i zaufania ale też w celu przedstawienia naszej firmy i prezentacji zakresu naszej oferty. Informacje zebrane podczas spotkania pozwalają na dopasowanie urządzeń do możliwości produkcyjnych panujących w zakładzie. Po wstępnej ocenie zakresu działań wspólnie z klientem ustalane są szczegóły projektu i jego wstępny koszt.

02

Koncepcja 
i wycena budżetowa

Projektowanie stanowiska robotycznego a tym samym jego koncepcja zaczyna się już na etapie wyceny budżetowej. Do każdego projektu przypisywany jest zespół inżynierów, złożony z: konstruktora, automatyka, robotyka i elektryka. Wspólnie opracowują oni działanie stanowiska oraz ustalają przebieg całego procesu. Po wszystkim powstaje koncepcja 2D stanowiska dopasowana do layoutu hali Klienta oraz do danych wejściowych, dostarczonych wcześniej przez klienta. Dopiero po wspólnym omówieniu i zatwierdzeniu przez klienta koncepcji przechodzimy do etapu przygotowania oferty.

03

Oferta

Wiemy, że bez szczegółowej analizy nie ma możliwości przedstawienia rzetelnego rozwiązania, dlatego przykładamy wiele starań aby ten etap dał nam odpowiedzi na wszystkie niezbędne pytania. Zespół, biorący udział w projekcie od początku przygotowuje propozycję w oparciu o pogłębioną analizę procesu i sugestie naszych klientów. Zwracając szczególną uwagę na obszary, które można dodatkowo usprawnić. Każda oferta budowana jest w oparciu o:

  • symulacje w środowisku komputerowym, dzięki którym klient ma pewność, że spełniamy wymagania wydajnościowe, zasięgowe i związane z wagą produktu. Symulacja dostarcza również informacji o estymowanym czasie żywotności osi robota, co pozwala z kolei ponownie potwierdzić, że zarówno dobrany manipulator jak i jego umiejscowienie jest gruntownie przemyślane przez naszych inżynierów. Dodatkowo, klient otrzymuje informacje, że nie będą potrzebne kosztowne naprawy w najbliższych latach.
  • testy w naszym showroomie, których celem jest sprawdzenie działania poszczególnych elementów procesu m.in.: w indywidualnie tworzonych rozwiązaniach potwierdzamy koncepcje pobierania produktu budując prototypowy chwytak . A dla najbardziej wymagających odbiorców naszych stanowisk, przygotowujemy testy i pokazy z udziałem ich produktów na naszych robotach.
  • zaufanych dostawców, którzy oferują najwyższej klasy sprzęt. W naszych aplikacjach stosujemy komponenty wiodących i sprawdzonych dostawców takich jak: Fanuc, Siemens, Pilz, Sick, Festo i Schmalz itd.
  • zespół robotyczny nagradzany w licznych konkursach. Możemy z dumą pochwalić się, że nasz team m.in. zajął  1 miejsce na RoboChallenge 2022, 2 miejsce w zawodach RoboChallenge 2023 w kategorii Integratorzy i 3 miejsce na WorldSkills International 2022.

Dyplomy i osiągnięcia

1 miejsce w robochallange
dyplom 2023 robo challange
world skills in robot systems integration dla rafała paszko
world skills in robot systems integration dla szymon szafranek
04

Realizacja

Każdorazowo realizacja projektu poprzedzona jest wizją lokalną inżynierów. Podczas niej wykonane zostają pomiary miejsca instalacji. Wdrożenie następuje w oparciu o harmonogram projektu, do którego klient ma dostęp na każdym etapie. Postęp prac jest regularnie omawiamy z klientem co daje mu pełną kontrolę oraz wiedzę na temat postępu prac.

Realizujemy projekty na różną skalę, nie boimy się rozbudowanych, skomplikowany i dużych rozwiązań, ale chętnie też podejmujemy się mniejszych zleceń. Małe projekty realizowane są przez zespół dobrany już w początkowej fazie. Sprawia to, że od początku do końca ten sam team dba i pilnuje projektu. Nieco inaczej wygląda realizacja dużych projektów. W tym przypadku zespół rozrasta się wraz z kolejnymi jego etapami. Odpowiedni inżynierowie zostają dobrani do dedykowanych zadań. Cały projekt jest koordynowany i nadzorowany przez przypisanego inżyniera projektu. W trakcie trwania projektu współpraca pomiędzy działami zapewnia gwarancję, że uwzględnione zostaną wszystkie elementy mechaniki, elektryki oraz automatyki.

  • Projektujemy i programujemy nasze stanowiska w oparciu o najnowsze/najbardziej aktualne wersje oprogramowania, co przekłada się na 100% wykorzystanie zastosowanych komponentów.
  • Równolegle do prac konstrukcyjnych powstaje pełna ocena ryzyka tworzona we współpracy z pracownikami naukowymi Wojskowej Akademii Technicznej.
  • Po zakończeniu prac konstruktorskich i wykonaniu pełnego modelu stanowiska przechodzimy do etapu wykonania dokumentacji wykonawczej, montażowej oraz instalacyjnej. Kolejnym krokiem jest wygenerowanie list materiałowych służących do zamówienia elementów składowych stanowiska u dostawców.
  • Ostatnim zadaniem działu konstrukcyjnego jest nadzór autorski przy montażu modułów stanowiska oraz instalacji całego rozwiązania.

Wraz z naszymi stanowiskami dostarczamy pełną dokumentację techniczną, zgodną z dyrektywą maszynową (2006/42/WE), zawierającą kluczowe informacje o urządzeniu w tym m.in.: charakterystykę, instrukcję użytkowania, instrukcję obsługi, instrukcję konserwacji, rysunki, schematy hydrauliczne, kinematyczne, pneumatyczne lub elektryczne, a także kompletny: spis wyposażenia urządzenia, wykazy części zapasowych i zamiennych, instrukcję BHP, normatywy remontowe. Informacje te są niezbędne do bezpiecznej eksploatacji maszyny, jak również niosą ze sobą szereg innych korzyści takich jak:

  • zwiększenie żywotności sprzętu, przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka wystąpienia ewentualnych usterek podczas eksploatacji maszyny dzięki użytkowaniu urządzenia zgodnie z wytycznymi producenta,
  • eliminowanie ryzyka wypadków przy pracy dzięki przejrzystym wymaganiom BHP użytkowania maszyny/stanowiska,
  • skrócenie czasu wdrożenia nowych operatorów dzięki instrukcjom obsługi i użytkowania,
  • ułatwienie konserwacji sprzętu dzięki szybkiemu dostępowi pracowników UR do instrukcji i wykazu niezbędnych do tego narzędzi,
  • umożliwienie jednoznacznego określenia funkcji poszczególnych elementów poprzez intuicyjny wykaz części zamiennych oraz schematów.
05

Instalacja stanowisk

Wyspecjalizowany zespół inżynierów oraz najwyższej jakości sprzęt pozwala nam na szybką adaptację stanowiska w siedzibie klienta. Przykładamy ogrom starań i zaangażowania po to aby instalacja gotowego rozwiązania przebiegła sprawnie i w jak najkrótszym czasie. Posiadamy bogate doświadczenie we współpracy z zakładami produkcyjnymi wielu branż. Nasze zaangażowanie i doświadczenie zebrane przez lata współpracy z zakładami przemysłowymi przekłada się na szybkie i efektywne wdrożenie projektu, co pozwala na to aby klienci w jak najkrótszym czasie mogli cieszyć się innowacyjnym rozwiązaniem na swoich liniach produkcyjnych.

06

Obsługa posprzedażowa + SERWIS 24H/7

O bezpieczeństwo stanowisk robotycznych dba wyspecjalizowany zespół 22 inżynierów serwisu, którzy za pośrednictwem HelpDesk służą pomocą przez 24 godziny na dobę. Ponieważ wiemy, że zachowanie ciągłości procesu produkcji jest kluczowe, dlatego zapewniamy ekspresową usługę serwisu w całej Polsce i nie tylko. Gwarantujemy profesjonalną pomoc w zakresie wdrażania aplikacji oraz wykonywania cyklicznych niezbędnych przeglądów.

Formularz kontaktowy

    chevron-up