Precyzja działania ramion robotycznych, powtarzalność, seryjność

11 kwietnia, 2024

Zakłady przemysłowe dążą do zwiększania wydajności produkcji przy jednoczesnym zachowaniu jej najwyższej jakości. Można to osiągnąć m.in. poprzez poprawę skuteczności realizacji kluczowych procesów logistycznych, do których zalicza się paletyzację oraz depaletyzację. Stosując ramiona robotyczne, zrewolucjonizujesz sposób wykonywania tych zadań. Niezwykła precyzja ich działania czyni je idealnymi narzędziami do tego typu prac, cechujących się powtarzalnością. W artykule specjaliści naszej firmy Hitmark wyjaśniają, jak automatyzacja w tym zakresie wpływa na poprawę wydajności działania zakładu przemysłowego. Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć robotykę na liniach produkcyjnych!

Zasada działania ramion robotycznych

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że dziś urządzenia te pracują z niezwykłą precyzją. Mogą całkowicie wyręczyć człowieka w wykonywaniu żmudnych i powtarzalnych czynności. Działanie ramion robotycznych opiera się na połączeniu rozwiązań mechanicznych z elektronicznymi.

Maszyny wykorzystywane w procesie paletyzacji lub depaletyzacji wyposażone są m.in. w:

  • silniki krokowe,
  • przekładnie,
  • różnorodne sensory (np. kamery wizyjne oraz czujniki zbliżeniowe) – dzięki nim roboty mogą analizować swoje otoczenie i wykonywać „zlecone” im zadania.

Wszystkimi powyższymi elementami zarządza program sterujący. Korzystając z dostępnych w nim funkcji, operator może dowolnie skonfigurować robotyczne ramię – zaprogramować je do wykonywania określonych, powtarzalnych czynności. Co ważne, dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji urządzenia te potrafią nawet uczyć się na bieżąco, podnosząc swoją wydajność działania i adaptując się do nowych wyzwań.

Paletyzacja i depaletyzacja z użyciem ramion robotycznych – w jakich branżach ma zastosowanie?

Ponieważ maszyny te cechują się dużą mocą, mogą służyć zarówno do przenoszenia lekkich, jak i bardzo ciężkich towarów niezależnie od tego, jak są zapakowane. Robotyczne ramiona z łatwością chwytają m.in. zarówno niewielkie butelki czy puszki, jak i całe pojemniki bądź kartony. Połączenie tych możliwości z niezwykłą precyzją pracy i dowolnością w zakresie programowania sposobu ich działania sprawia, że znajdują zastosowania w wielu branżach przemysłowych.

Cieszą się coraz większą popularnością m.in. w firmach z sektora:

  • spożywczego,
  • meblarskiego,
  • chemicznego,
  • kosmetycznego,
  • przetwórczego,
  • cukierniczego.

Korzyści z wykorzystywania ramion robotycznych w procesie paletyzacji i depaletyzacji

Najważniejszą korzyścią wynikającą z wykorzystywania robotyki w procesach paletyzacji lub depaletyzacji jest zwiększenie wydajności działania zakładu przemysłowego. Ramiona robotyczne wykonują te zadania dużo szybciej od ludzi i są praktycznie nieomylne, co do minimum niweluje ryzyko popełnienia kosztownych pomyłek. Jednocześnie odciążają odpowiedzialnych za to wcześniej pracowników, którzy mogą zajmować się pracami wymagającymi specjalistycznych umiejętności i dużo większego zaangażowania. Wszystko to w połączeniu z optymalizacją kosztów prowadzenia działalności.

Zrewolucjonizowanie sposobu realizacji powyższych procesów logistycznych jest możliwe dzięki dużej szybkości połączonej z precyzją działania ramion robotycznych. Urządzenia te cechuje także wyjątkowa powtarzalność i, co za tym idzie, seryjność pracy, a do tego ponadprzeciętna funkcjonalność.

Precyzja działania ramion robotycznych

Urządzenia te cenione są przede wszystkim za niezrównaną precyzję działania nawet podczas wykonywania złożonych zadań. W kontekście paletyzacji przekłada się to na równomierne ułożenie towaru na palecie, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jego przewozu i przechowywania. Z kolei w przypadku depaletyzacji robotyczne ramiona wykonują tę pracę szybko i przy maksymalnie ograniczonym ryzyku uszkodzenia rozładowywanych rzeczy. Wykorzystując zaawansowane rozwiązania technologiczne, są w stanie dokładnie lokalizować, stabilnie chwytać i szybko przenosić każdy produkt.

Powtarzalność, seryjność i funkcjonalność ramion robotycznych

Roboty są w stanie wykonywać te same czynności tysiące razy bez zmęczenia, konieczności robienia przerw i obniżenia jakości pracy. Pozwala to utrzymać wydajność procesów logistycznych na stałym poziomie. Idealna powtarzalność i seryjność działania idzie w parze z ponadprzeciętną funkcjonalnością ramion robotycznych. Można je zaprogramować do wykonywania manualnie skomplikowanych prac, w tym nawet paletyzacji połączonej z miksowaniem produktów.

Wyposaż swoje przedsiębiorstwo w ramiona robotyczne – skorzystaj z oferty Hitmark!

Bez względu na skalę procesów logistycznych, roboty są w stanie efektywnie wykonywać związane z nimi prace, co przekłada się na zwiększenie konkurencyjności zakładu przemysłowego. Jeśli więc chcesz przyspieszyć paletyzację i depaletyzację towaru w swoim przedsiębiorstwie, wyposaż je w nowoczesne ramiona robotyczne – skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań dostarczanych przez naszą firmę, Hitmark! Dzięki wydajności działania i wszechstronności inwestycja w te urządzenia szybko zwróci się w postaci zwiększenia wydajności pracy i optymalizacji kosztów prowadzenia działalności.

Autor

Izabela Patro
Tak to ja jestem odpowiedzialna za to co tu się dzieje. Piszę treści, opracowuję grafiki i zdjęcia. Wszystko po to, aby nasz przekaz był użyteczny, przystępny i przyjemny dla odbiorcy. Jeśli chcesz to skontaktuj się ze mną po dodatkowe materiały. Zostawiam swoje dane kontaktowe, śmiało! +48 887 056 800, ipatro@hitmark.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram