Zwiększenie bezpieczeństwa pracy pracownika dzięki robotom przemysłowym

22 kwietnia, 2024
Programowanie robota przemysłowego w Hitmark Robotics

Praca w przemyśle wiąże się z licznymi zagrożeniami, towarzyszącymi m.in. realizacji różnych procesów technologicznych, związanych z transportem wewnętrznym oraz magazynowaniem. Obecnie jednak zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracownikom takich firm staje się coraz łatwiejsze. Wszystko za sprawą rewolucji wynikającej z upowszechniania się robotyki, która wyręcza ludzi w zakresie wykonywania najcięższych oraz powtarzalnych czynności (jak np. paletyzacja i depaletyzacja). W artykule wyjaśniamy, dlaczego wdrożenie automatyki przemysłowej przekłada się na zmniejszenie ryzyka pracy. Jednocześnie podpowiadamy, jakie procedury należy wdrożyć pod kątem ochrony osób pracujących w bezpośrednim otoczeniu takich maszyn – zapoznaj się ze wskazówkami specjalistów firmy Hitmark!

Dlaczego robotyka zwiększa bezpieczeństwo pracy w zakładzie przemysłowym?

Dotyczy to wszystkich zakładów przemysłowych, niezależnie od branży, w której działają. Bezpieczeństwo pracownika jest niezmiennie kwestią priorytetową. Firmy muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów BHP i wdrażać zasady pracy ograniczające do minimum ryzyko wypadków. Jest to jeden z powodów, dla których coraz więcej przedsiębiorców dostrzega korzyści płynące z automatyzacji procesów produkcyjnych. Wdrożenie robotyki przekłada się bowiem zarówno na podniesienie wydajności działania przedsiębiorstwa, jak i znaczące zwiększenie ochrony zatrudnionych w nim osób.

Maszyny wyręczają ludzi w zakresie wykonywania najcięższych czynności, czego doskonałym przykładem jest realizacja procesów paletyzacji i depaletyzacji. Do tego dochodzi ograniczenie do minimum konieczności przebywania pracowników w bezpośredniej bliskości urządzeń w trakcie ich pracy, gdyż po zaprogramowaniu działają one w pełni samodzielnie. W efekcie duże bezpieczeństwo w robotyce stanowi jeden z kluczowych aspektów przemawiających za wdrażaniem tej technologii.

Automatyzacja w przemyśle przekłada się na ochronę zdrowia i życia pracowników

Przenoszenie ciężkich towarów, manipulowanie nimi czy wykonywanie różnych monotonnych czynności w pozycji siedzącej. Wszystko to może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracowników. Długotrwałe wykonywanie takich czynności fizycznych grozi m.in.:

  • urazami kręgosłupa,
  • kontuzjami mięśni,
  • zwyrodnieniami stawów,
  • innymi schorzeniami wymagającymi długiej rekonwalescencji.

Zaprzęgnięcie robotyki do powyższych zadań zwiększa więc bezpieczeństwo pracowników w zakresie ochrony ich zdrowia. Do tego ogranicza ryzyko wystąpienia bardzo poważnych wypadków na terenie zakładu, które mogą stanowić zagrożenie nawet dla życia ludzi. Dodatkowo zmniejsza koszty pracodawcy wynikające z długiej nieobecności części z zatrudnionych osób, które z racji trudnych warunków pracy muszą przejść leczenie lub rehabilitację.

Robotyka w przemyśle to zarówno bezpieczeństwo, jak i większa wydajność pracy

Poruszając temat, jakim jest robotyka a bezpieczeństwo pracowników w zakładzie przemysłowym, warto poświęcić kilka słów dodatkowej korzyści z wdrożenia tej technologii. Nowoczesne roboty charakteryzują się bowiem:

  • niezwykle wysoką precyzją działania,
  • ogromną funkcjonalnością – można je zaprogramować do wykonywania wielu rodzajów czynności, w tym nawet bardzo skomplikowanych manualnie,
  • zdolnością do realizacji powtarzalnych prac przy niezwykle niskim ryzyku popełnienia błędu.

Do tego maszyny pracują szybciej od człowieka, co w połączeniu z powyższymi cechami przekłada się na zwiększenie wydajności realizacji wielu procesów w zakładzie przemysłowym. Robotyką można efektywnie zastąpić ludzi m.in. w zakresie paletyzacji, depaletyzacji czy obsługi wtryskarek CNC. Pozwala to oddelegować pracowników do wykonywania ambitniejszych prac, wymagających większych kwalifikacji, które jednocześnie wiążą się z wyższym bezpieczeństwem.

Wdrożeniu robotyki powinny towarzyszyć szkolenia dla pracowników

Współczesne rozwiązania robotyczne mają nowoczesne zabezpieczenia, wykorzystujące m.in. czułe sensory czy urządzenia wizyjne. Są niezwykle skuteczne, jednak absolutnie niewskazane jest poleganie tylko na nich i bezgraniczne ufanie możliwościom robotyki. Ryzyko wystąpienia wypadku zawsze istnieje i dotyczy szczególnie osób pracujących w bezpośredniej bliskości tych maszyn.

Z tego powodu po wdrożeniu tych technologii w przedsiębiorstwie kluczowe jest regularne przeprowadzanie szkoleń dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa. Należy także odpowiednio zaktualizować procedury pracy, a następnie ściśle kontrolować ich przestrzeganie.

Postaw na robotykę w przemyśle i zwiększ bezpieczeństwo pracowników – wybierz rozwiązania od Hitmark!

Dzięki eliminowaniu konieczności wykonywania ciężkich prac fizycznych robotyka staje się kluczowym narzędziem w tworzeniu komfortowego środowiska pracy w zakładach przemysłowych. Poprawia bezpieczeństwo pracowników, podnosi efektywność produkcji i przekłada się na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś zainteresowany automatyzacją takich procesów, jak paletyzacja, depaletyzacja czy obsługa wtryskiwarek CNC, skontaktuj się z naszą firmą, Hitmark. Zajmujemy się projektowaniem oraz wdrażaniem nowoczesnych i perfekcyjnie dopasowanych do potrzeb stanowisk robotycznych!

Autor

Izabela Patro
To ja jestem odpowiedzialna za wszystko, co tu się dzieje, piszę treści, dodaję zdjęcia oraz grafiki a wszystko po to, aby nasz przekaz był przystępny użyteczny i przyjemny dla naszego odbiorcy. Skontaktuj się ze mną jeżeli potrzebujesz więcej materiałów informacyjnych; zostawiam dane kontaktowe do siebie: tel.: +48 887 056 800, mail: ipatro@hitmark.pl